,,ŻYJĘ, CZUJĘ, ODDYCHAM BEZ LĘKU I STRACHU”

W dniu 28.06.2022 r. w ramach projektu socjalnego ,,ŻYJĘ, CZUJĘ, ODDYCHAM BEZ LĘKU I STRACHU”, Ośrodek Pomocy Społecznej zorganizował w siedzibie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu spotkanie dla dzieci w wieku szkolnym pod nazwą,, BEZPIECZNE WAKACJE” , w spotkaniu wzięli również udział rodzice.
Podczas spotkania o bezpieczeństwie z dziećmi rozmawiały policjantki z Zespołu do Spraw Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii oraz z Wydziału Ruchu Drogowego.
Panie Policjantki przypomniały o zagrożeniach i możliwościach ich uniknięcia w czasie letniego wypoczynku oraz o tym, że wszyscy niezależnie od tego, czy spędzają wakacje w miejscu zamieszkania, czy na zorganizowanych wyjazdach, zobowiązani są do przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa, uczulono uczestników na zagrożenia związane z kontaktami z osobami nieznajomymi czy sięganiem po różnego rodzaju używki. Dzieci miały możliwość przymierzenia specjalnych ALKOGOGLI, produkt służy, jako symulator środków odurzających.
Ważnym elementem spotkania była także rozmowa o przestrzeganiu zasad poruszania się po drogach, szczególnie po zmroku, kiedy niezbędne stają się elementy odblaskowe. W ten sposób uświadomiono dzieci i młodzież, że przestrzeganie określonych reguł i zachowanie zdrowego rozsądku w trakcie wolnych od szkoły dni nie wykluczy, ale pozwoli ograniczyć ryzyko przykrych niespodzianek. Dzieci obejrzały również od środka radiowóz policyjny oraz wóz strażacki. 
Prewencja społeczna, która związana jest z bezpiecznym wypoczynkiem w czasie trwających wakacji oraz obcowanie ze strażackim sprzętem to doskonała forma edukacji. Bezpieczny wypoczynek nad wodą, ostrożne i rozważne korzystanie z kąpieli, zasady korzystania z numerów alarmowych, zachowanie w trakcie pożaru lub innego zdarzenia czy podstawowe zagadnienia związane z udzielaniem pierwszej pomocy stanowią ważne punkty, które zostały z uczestnikami spotkania omówione przez Strażaków. Panowie Strażacy przygotowali dla dzieci niespodziankę w postaci wodnej kąpieli z węża strażackiego oraz z zakupionej przez Ośrodek Pomocy Społecznej kiełbasy przygotowali grilla, z którego wszyscy chętnie skorzystali.

Składamy serdeczne podziękowania Komendzie Powiatowej Policji w Świeciu oraz Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu za pomoc w realizacji spotkania.

 Ośrodek Pomocy Społecznej w Świeciu

 (52) 519 05 40

 (52) 331 59 90

 sekretariat@opsswiecie.pl

Adres skrzynki ePUAP: /3wms0vy71e/SkrytkaESP

Kierownik

 mgr Marzena Brac

 kierownik@opsswiecie.pl

© 2022 Ośrodek Pomocy Społecznej. Wykonanie INFO-STUDIO